UNF / Blog / 06. januar 2021 • Indkaldelse til ordinær generalforsamling 2021

Indkaldelse til ordinær generalforsamling 2021

af Mads Frimann Madsen, 06. januar 2021

I henhold til §15 i UNF Danmarks vedtægter, indkaldes hermed til ordinær generalforsamling i foreningen.  Mere kan læses på begivenheden her : UNF.dk/aktiviteter/2021-03-20/unf-danmarks-generalforsamling-2021/

Til dem der ikke har været til, eller ved hvad generalforsamlingen er, følger her en kort introduktion fra vedtægterne: "Generalforsamlingen er foreningens øverste myndighed og mødes ordinært én gang årligt i marts måned." Det betyder med andre ord, at generalforsamlingen er det sted, hvor UNF Danmarks fremtid formes. På generalforsamlingen vælges bestyrelsen og suppleanter for næste år, der bliver fortalt hvad vi har brugt vores penge på og forslag til ændringer i vedtægterne bliver gennemgået og sat til afstemning. Har du lyst til at have indflydelse på foreningens fremtid, er generalforsamlingen det rigtige sted, så skriv allerede nu datoen i kalenderen. Som nævnt følger mere praktisk info om generalforsamlingen, når vi nærmer os marts.

På vegne af UNF Danmarks Bestyrelse

Med Venlig Hilsen Mads Frimann Madsen

Formand, UNF Danmark