UNF / Aktiviteter / 22. september 2016 • Bitcoin og cryptocurrencies

Bitcoin og cryptocurrencies

Foredrag ved Michael Nielsen

TORSDAG D. 22. SEPTEMBER 2016
UNF Aarhus

Kryptovalutaer har siden 2009 skabt stor interesse for brugen af kryptografi til verdensøkonomi. En enkelt valuta (Bitcoin) kan skabe et marked på over 5 milliarder euro og bruge mere beregningskraft end de 500 bedste supercomputere i verden kombineret. Med nok global accept af disse valutaer, kan disse være mulige kandidater til et fremtidigt betalingsmedium. Gennem historien er vi gået fra at betale med dyr og råmaterialer til at betale med trykket papir og metalstykker. Indenfor kryptovalutaer vurderer vi ikke værdi gennem råvarer eller landes møntenheder - i stedet værdsætter vi løsninger til komplekse matematiske problemer.

Medierne har dækket Bitcoin i et økonomisk og politisk perspektiv, men meget lidt er blevet sagt om, hvordan en kryptovaluta egentlig virker. I denne talk vil vi med udgangspunkt i Bitcoin se på forskellige matematiske og kryptografiske værktøjer, som er nødvendige for at lave sin egen kryptovaluta. Dette vil blive præsenteret i et abstrakt niveau til det generelle publikum.


Matematisk Kantine har åben fra kl. 17.00 - 20.30. Her er der både mulighed for at købe aftensmad, samt kaffe og kage til at nyde under foredraget. Bemærk at nogle aftener kan alle borde være optaget. Læs mere og bestil bord her.

MICHAEL NIELSEN

Ph.d.-studerende, Aarhus Universitet

Datalogi
Software

Praktisk info

FOREDRAG • UNF Aarhus

Torsdag d. 22. September 2016

kl. 17.15- 19.00

Auditorium E, Institut for Matematik, Aarhus Universitet

Ny Munkegade 118
8000 Aarhus C

VIS KORT