UNF / Aktiviteter / 10. november 2026 • Hvorfor har vi ondt? Og hvorfor er det vigtigt at forstå?

Hvorfor har vi ondt? Og hvorfor er det vigtigt at forstå?

Foredrag ved Kristian Kjær-Staal Petersen

TIRSDAG D. 10. NOVEMBER 2026
UNF Aalborg

Kroniske smerter påvirker 20 % af verdens befolkning, og gigt er blandt de hyppigste årsager. Alligevel har behandlingsmulighederne kun ændret sig marginalt de sidste 20 år. En væsentlig årsag er, at vi stadig ikke helt forstår, hvorfor vi egentlig har ondt.

Vi stiller skarpt på den nyeste forskning i smerter og de mange faktorer, der påvirker kroniske smerter. Vi ser nærmere på, hvordan nervesystemet kan “blive allergisk” over for smerte, hvordan immunsystemet spiller en rolle, og hvordan psyken har afgørende betydning for smerteoplevelsen og håndteringen af smerte. Ved at forstå disse mekanismer kan vi blive bedre til at identificere den rigtige behandling til den rigtige patient og bane vejen for fremtidens personlige smertebehandling. Slutteligt fokuserer vi på, hvorfor søvnkvalitet ser ud til at være afgørende for patienter med kroniske smerter.

Foredraget bygger på laboratoriearbejde og store internationale kliniske studier og giver både indblik i de grundlæggende mekanismer bag smerte og perspektiver på, hvordan forskningen kan omsættes til konkrete behandlingsmuligheder for blandt andet gigtpatienter.

Deltagelse er gratis for alle medlemmer af UNF. For ikke-medlemmer koster en adgangsbillet 20 kr., og et årsmedlemskab koster 50 kr.

Bemærk: Aalborg Universitet og størstedelen af gymnasierne i Nordjylland har et institutionsmedlemskab af UNF. Elever og studerende på disse institutioner er derfor dækket af medlemskabet og kan deltage gratis.

Hvis du som gymnasielærer har modtaget en invitation direkte fra UNF Aalborg til dette foredrag, er dit gymnasium medlem af UNF, og jeres elever kan deltage gratis.

Facebook-begivenhed: Foredraget kan også findes på Facebook her:
https://www.facebook.com/events/2515510408912078

Billedkilde: Udleveret af Kristian Kjær-Staal Petersen

Frist: 10. nov. 2026 kl. 17:00

KRISTIAN KJÆR-STAAL PETERSEN

Kristian Kjær-Staal Petersen

Professor, Aalborg Universitet

Kristian Kjær-Staal Petersen er professor, ph.d. og dr.med. Udover sit arbejde på Aalborg Universitet, har Kristian haft mange internationale lederposter og har bl.a. været formand for Verdens Organisation for Smertes komite for muskle- og ledsmerter.

Biologi
Sundhedsvidenskab

Praktisk info

FOREDRAG • UNF Aalborg

Tirsdag d. 10. November 2026

kl. 17.00- 19.00

CREATE, Aalborg Universitet

Rendsburggade 14
9000 Aalborg